C

آموزش برنامه نویسی #C – استفاده از تاریخ ها

با سلامامیدوارم تا اینجای آموزش زبان #C تونسته باشیم نظرتونو به این زبان برنامه نویسی جلب کرده باشیم، با ما در ادامه آموزش زبان #C همراه باشید.

استفاده از تاریخ ها
یکی دیگر از انواع داده ای که کاربرد زیادی دارد و احتمالا از آن استفاده خواهید کرد تاریخ ها هستند. این نوع متغییر ها یک تاریخ را در خود نگه می دارند. در ادامه با ما همراه باشید.

نمایش تاریخ روز
۱) یک پروژه ی ویندوزی جدید به نام Date Demo ایجاد کنید.
۲) با استفاده از جعبه ابزار یک کنترل Button به فرم جدید خود اضافه کنید .خاصیت Name آن را برابر btnDate و خاصیت Text آن را برابر ShowDate قرار دهید.
۳) رو دکمه دو بار کلیک کنید و کد زیر را به متد ایجاد شده اضافه کنید:

۴) برنامه را اجرا کنید و روی دکمه Show Date کلیک کنید .
کادر پیغامی ظاهر شده و تاریخ و ساعت جاری را (براساس تنظیمات محلی کامپیوتر شما) همانند شکل زیر نمایش می دهد.
آموزش زبان C# استفاده از تاریخ ها

چگون کار می کند ؟
نوع داده ای Date Time می تواند یک مقدار را که معرف یک تاریخ و زمان خاص است، در خود نگه داری کند ، بعد از این که متغییری از این نوع را ایجاد کردید، برای اینکه به آن مقدار اولیه بدهید می توانید آز خاصیت Now در این نوع داده ای استفاده کنید.
این خاصیت مقدار تاریخ و زمان کنونی سیستم را برمی گرداند:

متغیرها برای اینکه به وسیله متد MessageBox.Show نمایش داده شوند، باید به رشته تبدیل شوند. در NET. هر متغییری تابعی به نام ToString دارد که متغییر را به رشته تبدیل می کند. در این جا برای این که بتوانیم متغییر dteDate را نمایش می دهیم ابتدا باید آن را به رشته تبدیل کنیم که برای این کار از تابع Tostring این متغییر استفاده کرده ایم،

متغییر های تاریخ و زمان نیز همانند دیگر متغییرها هستند، با این تفاوت که می توانند تاریخ و زمان را در خود نگه داری کنند و عملیات جمع و تفریق مربوط به آن را نیز انجام دهند. در قسمت های بعدی با نحوه کار با این متغییرها و نمایش آن بر روی صفحه نمایش (مانیتور)به روش های گوناگون، بیشتر آشنا خواهید شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *