C

آموزش برنامه نویسی #C – استفاده از عملگر اتصال رشته در درون برنامه قسمت دوم

با سلام امیدوارم تا اینجای آموزش زبان #C ، تونسته باشیم نظرتونو به این زبان پرکاربرد برنامه نویسی جلب کرده باشیم با ما همراه باشید. در قسمت قبل در مورد استفاده از عملگر اتصال رشته در درون برنامه برای شما نوشتم، در این جلسه ادامه موضوع جلسه قبل یعنی عملیات بیشتر روی رشته ها رو برای شما توضیح بدم، با ما در ادامه همراه باشید.
در هر زبان برنامه نویسی از جمله #C توابع زیادی برای کار بر روی یک رشته وجود دارند . برای مثال می توانید طول یک رشته را با استفاده از این توابع بدست آورید.

بدست آوردن طول یک رشته:
۱) با استفاده از قسمت طراحی Form 1 یک کنترل TextBox به فرم خود اضافه کنید . و خاصیت Name آن را txtString تغییر دهید . کنترل Button دیگری به صفحه اضافه کنید و خاصیت Name آن را برابر butLength و خاصیت Text آن را برابر Length قرار دهید . کنترلهای روی فرم را به نحوی قرار دهید که مشابه شکل زیر باشد:

آموزش برنامه نویسی #C

۲) روی دکمه Length دو بار کلیک کنید و کد زیر را متد ایجاد شده اضافه کنید :

۳) برنامه را اجرا کنید متن دلخواهی را در TextBox وارد کنید.
۴) رو دکمه Length کلیک کنید. نتیجه ای مشابه آنچه در شکل زیر نشان داده شده است خواهید دید.

آموزش زبان برنامه نویسی #C

چگونه کار میکند؟

اولین کاری که انجام می دهید تعریف متغییری است که اطلاعات را در خود نگهداری می کند. سپس متن وارد شده در TextBox را دریافت کرده و در متغییر متنی خود که strData نامیده می شود ذخیره می کنید.

زمانی که یک متغییر متنی دارید، می توانید از خاصیت Length آن برای دریافت تعداد حروف رشته استفاده کنید. این خاصیت مقداری را از نوع عدد صحیح به عنوان طول رشته بر می گرداند . به یاد داشته باشید که کامپیوتر هر کاراکتری از قبیل فضا های خالی و علامت ها را نیز در محاسبه طول رشته به شمار می آورد.

دوستان گرامی امیدوارم از این قسمت به خوبی استفاده کرده باشید ، شما دوستان عزیز می توانید نظرتون رو از طریق بیان دیدگاه ها با من و دیگر همکارانم به اشتراک بگزارید، همچنین می توانید از طریق صفحه ی ما در اینستاگرام به همین نشانی ما رو دنبال کنید.
نویسنده : مسعود ثابتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *