سی شارپ #C

آموزش زبان برنامه نویسی#C- کار با متغییرها

کار با متغییر ها
با سلام و درود فراوان به شما دوستان گرامی ، امیدوارم تونسته باشیم رضایت شما دوستداران به زبان برنامه نویسی #C را درجلسات گذشته جلب کرده باشیم.
در این بخش می خواهیم در مورد کار با متغییر ها و نحوی کد نویسی این متغییرها برای شما دوستان ، بنویسیم.
۱) ابتدا برنامه ویژوال استودیو خود را اجرا کرده، و گزینه ی New Porject را انتخاب ، و یک پروژه جدید را اجرا کنید.
آموزش برنامه نویسیC#
یک پنجره جدید به نام New Porject باز می شود . گزینه Windows Forms Application انتخاب کرده، و در قسمت نام پروژه Variables را وارد کنید، وسپس روی OK کلیک کنید.
آموزش برنامه نویسی C#
۲) پنجره Form 1 را مقداری کوچک کنید و سپس از جعبه ابزار یک کنترل Button روی آن قرار دهید.
خاصیت Text آن را بهAdd 1 to int Number و خاصیت Name آن را به btnAdd تغییر دهید. فرم شما باید مشابه شکل زیر باشد:
آموزش زبان برنامه نویسی C#
۳) روی دوکمه فرم (Add 1 to int Number) دو بار کلیک کنید تا توابع مربوط به رویداد Click دکمه ی فرم با نام btnAdd _ Click باز شود . کدهای مشخص شده در زیر را به آن اضافه کنید:

۴) برنامه را اجرا کنید و بر روی Add 1 to int Number کلیک کنید. کادر پیغامی همانند شکل زیر نمایش داده می شود:
آموزش برنامه نویسی C#
چگونه کار میکند؟
برنامه از بالاترین خط شروع می شود، یکی یکی خطها را اجرا می کنید و به سمت پایین می آید. خط اول یک متغییر جدید به نام intNumber ایجاد می کنید:

int در #C یک کلمه کلیدی است. همانطور که در قسمت های قبل گفتم کلمه کلیدی ، به کلمه ای گفته می شود که برای ویژوال استودیو #C معنی خاصی دارد. مانند دستورات ، کلمه کلیدی int ، که مخفف کلمه integer به معنای عدد صحیح است. نوع مقداری که می خواهیم در این متغییر ذخیره کنیم را ویژوال استودیو #C می گوید. این کلمات که برای مشخص کردن نوع داده مورد نظر استفاده می شوند، به “نوع داده ای” معروف هستند . فعلا همین کافی است که بدانید، این نوع داده به ویژوال استودیو می گوید که شما می خواهید یک عدد صحیح را در این متغییر قرار دهید.
کلمه int برای تعریف نوع داده ای عدد صحیح #C از زبان ++C گرفته شده است. در #C بعضی از کلمات کلیدی که مربوط به کار با اعداد هستند ، از زبان++C گرفته شده است، مانند کلمات کلیدی مربوط به تعریف اعداد صحیح ، اعداد اعشاری، اعداد صحیح بزرگ و….
بعد از این که نوع داده ای متغییر خود را مشخص کردیم، باید نامی را به آن اختصاص دهیم تا در طول برنامه برای دسترسی به آن، از آن نام استفاده کنیم. در این برنامه نامintNumber را برای متغییر انتخاب کرده ایم. توجه کنید که در نام گذاری این متغییر از نماد گذاری تغییر یافته(مجارستانی) که در قسمت های قبل توضیح دادم استفاده کرده ایم. در اینجا کلمه int مخفف عبارت Integer است و مشخص می کند که این متغییر که یک عدد صحیح را در خود نگهداری می کند. کلمه Number هم نام خود متغییر است.در طول برنامه دیدید که این متغییر یک عدد صحیح را در خود نگهداری می کند ، پس این نام برای آن مناسب است.
دستور نوشته شده در خط بعدی ، مقدار متغییر intNumber را در آن قرار می دهد. به عبارت دیگر در این خط مقدار ۲۷ در intNumber قرار میگیرد.

دستور خط بعدی ، عدد یک را با مقدار متغییر intNumber جمع می کند :

اگر از دید ریاضی به این دستور نگاه کنید ممکن است اشتباه به نظر برسد. اما در حقیقت کار ی که این دستور انجام میدهد، این است که مقدار متغییر intNumber را با عدد ۱ جمع می کند و حاصل را مجددا در intNumber ذخیره می کند. خط آخر یک کادر پیغام را به کاربر نمایش می دهد که در آن مقدار متغییر intNumber + 1 نوشته شده است. عبارتی که این کادر پیغام را به کاربر نمایش می دهد به صورت مجموع رشته ی “Value of intNumber ” و مقدار کنونی intNumber است. همچنین عنوان این پنجره را نیز”Variables” قرار می دهیم تا با نام برنامه هماهنگ شود:

دوستان گرامی امیدوارم از این قسمت به خوبی استفاده کرده باشید ، شما دوستان عزیز می توانید نظرتون رو از طریق بیان دیدگاه ها با من و دیگر همکارانم به اشتراک بگزارید، همچنین می توانید از طریق صفحه ی ما در اینستاگرام به همین نشانی ما رو دنبال کنید.
نویسنده : مسعود ثابتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *