سی شارپ #C

آموزش برنامه نویسی #C – دستور Else

با سلام و خسته نباشید به شما دوستان گرامی امروز میخوام در مورد دستور Else که ادامه جلسات قبله را براتون توضیح بدم با ما همراه باشید

دستور Else:
اگر بخواهید در صورت درست بودن شرط قسمتی از برنامه ودر صورت غلط بودن آن قسمتی دیگر اجرا شود، می توانید از دستور else استفاده کنید . در امتحان کنید زیر می توانید نحوه کاربرد این دستور را مشاهده کنید.
امتحان کنید : دستور else
۱) کد درون رویداد Click مربوط به کنترل btnAnotherIf را به صورت زیر تغییر دهید :

۲) برنامه را اجرا کنید و روی دکمه Another If کلیک کنید . کادر پیغامی مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد
آموزش زبان برنامه نویسیی C#
چگونه کار می کند؟

کدی که در بلاک else وارد شده است ، فقط در صورتی اجرا می شود که عبارت درون پرانتز if نادرست باشد . در این حالت مقدار intNumber برابر با ۲۷ است ، اما چون در شرط با عدد ۱۰۰۰ مقایسه شده است بنابراین شرط غلط است و کد نوشته شده در بخش else اجرا خواهد شد:

بررسی چند شرط با else if :
اگر می خواهید بیش از یک حالت را تست کنید ، باید از ترکیب دستور else ، if استفاده کنید .در امتحان کنید بعدی ، برنامه simple If را به نحوی تغییر می دهیم که برابری intNumber را با چند عدد مختلف بررسی کند و نتیجه را نمایش دهد .
امتحان کنید: دستور else if
۱) کد درون متد btnAnotherIf_Clickرا به صورت زیر تغییر دهید:

۲) برنامه رو اجرا کنید و روی دکمه فرمان Another If کلیک کنید . کادر پیغامی مشابه شکل زیر را خواهید دید .
اموزش زبان برنامه نویسی C#
چگونه کار می کند ؟
در این برنامه دستورات بخش else if اجرا می شوند ، زیرا intNumber برابر با عدد ۲۷ است و بنابراین عبارت داخل else if درست خواهد بود . توجه داشته باشید که اگه شرط داخل else if نیز غلط بود ، کدهای بخش else اجرا می شدند .
در یک سری دستورات if و else if متوالی ، شرایط از بالاترین if به سمت پایین بررسی می شوند و اولین عبارتی که درست ارزیابی شد ، دستورات مربوط به آن اجرا می شوند پس در برنامه قبل اگر شرط اول را به گونه ای تنظیم کنیم که درست باشد ، با وجود اینکه شرط دوم هم درست است دستورات شرط اول اجرا می شوند و کنترل برنامه به اولین خط بعد از سری دستورات هب می رود .

شما می توانید به هر تعداد که بخواهید قسمتهای else if برای بررسی حالتهای مختلف اضافه کنید .اما همانطور که ذکر شد ، هنگامی که ویژوال #C به اولین دستور if رسید شرط داخل آن را بررسی می کند . اگر عبارت داخل پرانتز درست ارزیابی شود . دستورات داخل بلاک if اجرا می شوند و کنترل برنامه به اولین خط بعد از سری دستورات else , if می رود در غیر این صورت ، عبارت مربوط به اولین else if ارزیابی می شود . این روند ادامه پیدا می کند تا برنامه به بلاکی از دستورات برسد که حاصل آن درست باشد . در این حالت دستورات این بلاک اجرا شده و کنترل برنامه به بعد از مجموعه دستورات if و else می رود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *