images

آشنایی با تکنولوژی ASP.NET

با سلام.
در این دوره آموزشی قصد دارم به آموزش تکنولوژی Asp.NET همراه با زبان برنامه نویسی #C بپردازم.
در ابتدا سعی می کنم تا اطلاعات مختصری راجع به تکنولوژی Asp.NET ، چهارچوب NET. یا NET Framework. و CLR و . . . را در اختیار شما قرار دهم.

بررسی اجمالی ASP.NET

ASP.NET یک چارچوب کاربردی Web است که توسط شرکت مایکروسافت عرضه گردیده تا برنامه نویسان بتوانند برای ساخت سایت‌های Web و برنامه‌های Web پویا وسرویس‌های Web پویا وسرویس‌های Web XML از آن استفاده کنند. این بخشی از زیر ساختNET. مایکروسافت ، جانشینی برای تکنولوژی صفحات سرویس دهنده فعال (ASP یا Active Server Pages) است.
ASP.NET مبتنی بر زمان اجرا زبان مشترک (CLR یا Common Language RunTime) است که به برنامه نویسان اجازه می دهد تا کدهای ASP.NET را با استفاده از هر یک از زبان های برنامه نویسیNET. مانند VB.NET و C#.NET بنویسند.
در ASP.NET شما می توانید کدهای Html را درون فایلی با پسوند aspx. و کدهای مربوط به منطق برنامه نویسی (اعمالی که قصد دارید در پس زمینه انجام شوند) را در فایل هایی با پسوند aspx.cs. برای C#.NET و aspx.vb. برای VB.NET بنویسید.
همچنین ASP.NET دو مجموعه از کنترل ها را معرفی می کند که آنها عبارتند از Html Controls و Web Controls که این دو مجموعه به صورت کلی Server Controls شناخته می شوند.

ورژن های ASP.NET

جدول زیر فهرست ورژن های مختلف Asp.NET تا به امروز را نمایش می دهد :

Asp.NetVersion

ابزار توسعه ASP.NET

برخی از بسته‌های نرم‌افزاری دردسترس که برای تولید و توسعه نرم افزار های کاربردی ASP.NET وجود دارند:

Asp.Net Development Tools

Visual Studio

Visual Studio یک محیط توسعه عالی ست که تمام ابزار های لازم برای ساخت و پشتیبانی برنامه های کاربردی وب Asp.Net و نرم افزار های ویندوزی و . . . را ارائه می دهد.
پلتفرم NET. تمام ابزار ها و تکنولوژی های مورد نیاز برای ساخت و توسعه برنامه های کاربردی وب توزیع شده را ارائه می دهد. ASP.NET با Visual Studio .NET یکپارچه شده است. Visual Studio .NET امکاناتی از قبیل رابط کاربری قدرتمند ، یک جعبه ابزار غنی و محیط اشکال زدایی کاملا یکپارچه را ارائه می دهد.
برنامه های کاربردی وب Asp.NET به وسیله IIS  یا Internet Information Server میزبانی می شوند که درخواست های ارسالی از سمت مشتری یا Client را پذیرفته و قبل از ارسال آنها برای برنامه کاربردی وب ، صحت اعتبار آنها را بررسی می کند.
ما در این دوره از ۲۰۱۵ Visual Studio برای آموزش Asp.Net استفاده می کنیم.

NET Framework.

چارچوب دات‌نت یا NET Framework. یک فناوری نرم‌افزاری است که بر روی تمامی ویرایش‌های سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت قابل اجراست و در سیستم‌عامل‌های دیگر از جمله لینوکس و مکینتاش نیز وارد شده است.
این چارچوب شامل مجموعه‌ای از زبانهای برنامه نویسی است که #C و Visual Basic .NET مهمترین آنها می‌باشند. مجموعه‌ای از کتابخانه‌های بسیار غنی جهت کمک به سهولت توسعه نرم‌افزار در این چارچوب قرار گرفته‌اند که در قالب بخشهای عمده‌ای همچون فناورهای ASP.NET ، ADO.NET و بسیاری فناوری‌های خاص دیگر ارائه می‌شوند که تعداد آنها در نسخه‌های اخیر همگام با محدود تر شدن اهداف مایکروسافت بیشتر شده است.
بخش کامپایلر این چارچوب یک مفسر همزمان یا Just in Time Compiler است. به این معنی که کد تمام زبانها به یک زبان میانی به نام اسمبلی ترجمه شده و توسط یک ماشین مجازی یاVirtual Machine بر اساس نیازها و مشخصات هر سیستم‌عامل و سخت‌افزار به اجرا در می‌آیند. کتابخانه‌های از پیش نوشته شده که در این چارچوب قرار دارند و در واقع پایه‌های اشیاء و کلاس‌های اصلی (Base Classes) این چارچوب را تشکیل می‌دهند بخش وسیعی از نیازهای برنامه‌نویسی را تحت پوشش قرار می‌دهند. از این جمله می‌توان به واسط‌ های گرافیکی کاربر، دسترسی به پایگاه‌های داده، رمزنگاری، برنامه‌های تحت‌وب، الگوریتم‌های کار با اعداد و ارتباطات شبکه‌ای را نام برد.
زبان‌های #C و Visual Basic .NET و ASP.NET همگی از چارچوب دات‌نت استفاده می‌کنند. برنامه‌های نوشته شده در این چهارچوب، ابتدا به زبان میانی مایکروسافت و متاداده (MetaData) ترجمه شده و سپس توسط CLR اجرا می‌شوند. دات نت باعث شد که قدرت برنامه نویسی در زبانهای تحت این چارچوب یکسان شود و تفاوت فقط در نوع کد نویسی باقی بماند. چون ابزار و قدرت در دات نت از خواص دات نت است، نه زبان.
تغییر عمده‌ای که در برنامه نویسی با دات نت نسبت به گذشته قابل رویت است نحوه اتصال به پایگاه‌های داده است که علاوه بر روش‌های قدیمی مانند DAO و ADO ، می‌توان از فناوری جدید ADO.NET استفاده کرد.

تصویر زیر نسخه های مختلف NET Framework. را نمایش می دهد :

DotNet

زمان اجرا زبان مشترک یا Common Language RunTime

Common Language Runtime یا CLR ، بخشی از ماشین مجازی چارچوب دات‌نت است که وظیفه مدیریت اجرای برنامه‌های دات‌نت را برعهده دارد. در فرآیندی که به همگردانی در زمان اجرا یا Just-In-Time Compilation شناخته شده‌است ، کدهای همگردانی‌شده را تبدیل به دستورهایی که قابل اجرا در واحد پردازش مرکزی (CPU) است می‌کند. همچنین CLR خدمات اضافه‌ای از قبیل مدیریت حافظه، امنیت نوع یا Type Safety و مدیریت استثنا ، جمع‌آوری زباله‌ها یا Garbage Collection و مدیریت نخ‌ها یا Thread Management را نیز ارائه می‌دهد. همه برنامه‌های نوشته در چارچوب دات‌نت ، بدون در نظر گرفتن زبان برنامه‌نویسی‌ شان توسط CLR اجرا می‌گردند. CLR بین همه نسخه‌های چارچوب دات‌نت مشترک است.
خب : تا به اینجا با برخی از تعاریف و ویژگی های NET. آشنا شدید.
در جلسه آینده،  نخستین برنامه کاربردی وب خود با تکنولوژیASP.NET را ساخته و اجرا خواهیم کرد.

موفق باشید . . .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *